45 let dobrovolnictvi
  • Příběhy míst 2019
  • Příběhy dobrovolníků 2014
  • Výstava
  • Fotografie
  • O soutěži
  • Kontakt
  • Partneři

Zřícenina s nejlepší hradní posádkou

14/1/2020

 
Picture
Hrad Orlík nad Humpolcem

Zřícenina gotického hradu z výškového převisu shlíží jako orel až na 40 km vzdálený Pelhřimov, Pacov a Jihlavu. A z rozhledny v hradní věži dohlédnete ještě dál. Počátky dobrovolnictví zde sahají do roku 1988, kdy se tu začali scházet studenti, dobrovolníci a skauti z Humpolce a o tři roky později společně založili Vdutan club. A v roce 1993 několik z nich zakládá humpoleckou pobočku Klubu Augusta Sedláčka, tedy spolek se zájmem o studium panských sídel. Dobrovolníci pak organizovali kulturní akce, aby hrad více otevřeli veřejnosti.

Experimentální archeologie láká

Na brigádách čistili hradby od náletových dřevin, podchycovali zdi a také iniciovali zahájení profesionálních záchranných prací a vznik studie zabývající se využitím a opravou hradu. Tyto snahy vrcholí v roce 1996 pronájmem hradního areálu od Okresního úřadu v Pelhřimově a úplným otevřením veřejnosti v roce následujícím. V této době už na hradě začali i Brontosauři pořádat pracovní víkendovky a tábory.

Pro podporu dalších aktivit KAS zakládá Castrum o.p.s., které od roku 1998 zajišťuje návštěvnický provoz a opravy hradu, festivaly i menší kulturní akce pro návštěvníky. Nálezy mnoha kachlových střepů a pozůstatků hradní kuchyně pak vzbudily v polovině 90. let i zájem o experimentální archeologii. Chlebová pec byla obnovena na základě nálezů z jiných lokalit a nyní skvěle plní svůj účel. Peče se v ní chleba, koláče a další laskominy pro návštěvníky kulturních akcí. Dobrovolníci pomohli také vyčistit studnu a zprovoznit hradní keramickou pec na kachle podle původních nálezů na hradě a dnes nové kachle zdobí kamna na Orlíku i v Lipnici nad Sázavou.
Středověk pro všechny

Od roku 1997 začala tzv. Hradní posádka (stálí dobrovolníci) organizovat Středověké slavnosti. Z počátku malá lokální akce se koná už přes dvacet let a za víkend ji navštíví i přes 2000 spokojených návštěvníků. Výtěžek ze slavností pak pomáhá financovat materiál a odborné práce na úpravách Orlíku.

Hradní posádka dnes čítá pře dvacet aktivních členů, kteří ve spolupráci s Castrum o.p.s. zajišťují pomoc při vykopávkách, opravách, údržbě hradu a organizaci jednotlivých kulturních i zážitkových akcí. Mimo tuto skupinku se zde každoročně vystřídá přes 200 dalších dobrovolníků, kteří přijedou přiložit ruku k dílu.


Comments are closed.
Powered by Create your own unique website with customizable templates.